Bologna’daki En Eski Pastane: Gamberini

İTALYA,

Mart ayında, üç günlüğüne Bologna’ya gittim. İtalya her zaman gitmekten keyif aldığım bir ülke, hatta sanırım Fransa’yla birlikte en sevdiğim. Bologna için de “gurme merkezi” dendiği için ayrıca heyecanlıydım. Pizza ve makarna her zaman güzel ama şimdiye dek yediğim en güzel tatlıları Gamberini isimli tarihi pastanede tattım iddiasında bulunabilirim.

Merkeze yakın bir noktada bulunan Gamberini, 1907’de kurulmuş. Güzel kısmı, hem pastane bölümü hem de amerikan barı bulunması. Kaldığım 3 gün boyunca her gün burada kahve ve tatlı yedim. Tatlıya o kadar düşkün olmasam da, kullandıkları malzemenin doğallığı ve lezzetine hayran oldum.

Bologna’nın genelinde olduğu gibi, burası da uygun fiyatlı. 3 mini tatlı ve bir amerikano kahve için 4 Euro ödedim. Budapeşte’nin meşhur “Boscolo Cafesi”nde yine bir tatlı ve kahveye 14 Euro ödemiştim ve kesinlikle söyleyebilirim ki Gamberini ürünleri daha lezzetliydi.

Kışın, içerde oturmak için biraz beklemeniz gerekebilir. Mart’ta hava hala soğuktu bu yüzden beklemeyi göze aldık. Daha detaylı bilgi için web sitesi şurada!

Adres: Via Ugo Bassi, 12, Bologna.

Bologna hakkında kısa bilgiler

Biz 3 arkadaş gitmiştik ve Airbnb üzerinden kiraladığımız bir evde kaldık; çok hostel yok Bologna’da. Turistik bir şehir de sayılmaz. Burası İtalya’nın gurme merkezi olarak biliniyor, ki gidince bunu görüyorsunuz. İtalya’nın diğer şehirlerinde hep turistik restaurantlara denk geliriz, ama burada çoğu yer hala local kalabilmiş. Fiyatlar da daha popüler şehirlere göre uygun.

Mart ayında hava soğuktu, yazın ise çok sıcak olduğu okudum. Tahminim Nisan, Mayıs ve Eylül-Ekim arası ziyaret için en uygun zamanlar.

Pegasus, Bologna’ya çok uygun fiyatlı seferler gerçekleştiriyor. Uygun fiyatlı da bir hotel bulursanız, burayı kendinize merkez alıp, civar şehirleri gezebilirsiniz.

Tekrar gider miyim?
Yakın zamanda belki hayır. Ama uygun bilet yakalarsam ve başka alternatifim olmazsa iki üç günlüğüne yine özellikle yemek için gidebilirim.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.