Cinque Terre

İTALYA,

Bundan birkaç sene önce Floransa’ya gittiğimde Cinque Terre’ye gitme fırsatım olmamıştı. Bu yaz, Cenova’ya gitmemin asıl sebeplerinden biri Cinque Terre’ye yakın olmaktı 🙂 Biraz duygusal bir tabir ama öyle; Cenova’yı merkez üssü alarak bu meşhur beş köy gezimi planladım.

Cinque Terre, İtalyanca’da beş köy anlamına geliyor ve kapsadığı köylerin genel adı olarak biliniyor. Yani uçak, tren vs bakarken, aslında bu köylerden birine gitmeniz ve rotanızı bu şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Açıkçası ben çok araştırmama rağmen, hangi köyden başlayacağımı bilemiyordum. Hostelde tanıştığım kişilerin yardımıyla önce Monterosso’ya gitmeye karar verdim ve sabah trenine bilet aldım.

Monterosso, beş köy içinde aslında en az popüler olanı; en bilinen fotoğraflarda gördüğünüz manzara burada değil yani 🙂 Trenden indikten sonra, “hiking trail” denen yürüyüş rotasının başlangıcına yani parkın girişine doğru ilerliyorsunuz. Biletinizi alarak zorlu yürüyüşe başlıyorsunuz; yanınıza su almayı unutmayın çünkü yaklaşık 1,5 saatlik yol boyunca hiçbir şekilde yiyecek ve içeceğe erişiminiz olmayacak.

Bu arada rota dümdüz tek bir yol; kırmızı veya mavi şeritlerle belirlenmiş durumda. Yol ayrımına geldiğinizde ağaçta, taşta, duvarda kırmızı şeridi görerek doğru yolda olduğunuzu anlayabiliyorsunuz; ben ilk aşamada değil de, sonraki bazı ıssız köy yollarında “şurada sıcaktan bayılsam kimsenin ruhu duymaz” endişesine kapılsam da, böyle bir şey mümkün deği. Her yerde uyarılar, levhalar var. Ayrıca siz dönerken, rotayı tersten izleyip son köyden dönenler olacağı için paniğe gerek yok 🙂

Zorlu bir yol sonrası (ki zaten derecesi de zor olarak belirtilmiş rehberlerde), Vernazza’nın muhteşem manzarasını görünce “oh be değdi” diyorsunuz. Köyler içinde en sevdiğim Vernazza oldu. Serinlemek isteyenler için ufak bir plajı da var.

Bir buçuk saat kadar burada dinlenip yemek yedikten sonra, bir sonraki köy olan Corniglia’a doğru yol aldım. Eğer yorulduysanız, hızlı trenle de 5 dakika içinde gidebilirsiniz ama ben “madem yürüyüş yolu, yürüyeceğim” inadında olduğum için 1,5 saat daha yol yürüdüm.

Corniglia daha ufak ve romantik olarak adlandırabileceğim bir köy. Çeşitli turist rehberlerinde beş köy içinde balayı için en uygun yer olarak belirtilmiş. Yine burada 1 saat dolandıktan sonra Manarola için kendime gaz verdim. Buradaki en büyük hatam ve gezimi zorlu hale çeviren nokta “1 saat gözüken” mavi rotanın o gün kapalı olmasıydı; kırmızının da aynı süreceğini sandığım için yine trene binmedim ve yürüyüşe başladım. Acı gerçekle yol üzerinde karşılaştığım insanların “Neredeyse 2,5 saat sürüyor” demesiyle yüzleştim. O yüzden benimle aynı rotayı izleyecek olanlara, en azından Corniglia’dan sonra trene binmelerini öneririm.

Tabii yürüyerek varmanın ayrı bir keyfi olduğunu kabul ediyorum; içinde sahipleri otururken evlerin, bahçelerin, üzüm bağlarının içinden geçiyorsunuz. Daha serin bir mevsim olsaydı, bu kadar zorlanmazdım diye tahmin ediyorum.

Manarola da en az Vernazza kadar renkli ve güzel bir köy. Vardığımda artık takatim kalmadığı için sadece yarım saat dinlenip etrafı gezindikten sonra son köy olan Riomaggiore’yi es geçip, direkt Cenova’ya dönmeye karar verdim. Sağolsun, turizm ofisindeki kız da “Evet, es geçebilirsiniz, diğer köylerle az çok aynı” dediği için kendimi haklı çıkarttım.

Tüm bu rota boyunca yaklaşık 9-10 km yürüdüğümü tahmin ediyorum. Yukarıda da yazdığım gibi, bir iki köy arası yürüdükten sonra, trene binmekten çekinmeyin. Eğer benimki gibi, günübirlik bir geziyse, köylerde daha çok vakit geçirebilirsiniz böylece.

Ne yapmalı:

Yürümek dışında yapılabilecek şeyler de var elbette 🙂 Cinque Terre köylerinin hepsi özellikle şarap üreticiliği konusunda oldukça iyi. Şahsi fikrim, günübirlik bir gezi dışında, en az 2 gün kalarak bu bölgenin tadını çıkartmak. Sabah gidip akşam dönmeli turlar, kendi başınıza yapıyor olsanız bile kısıtlı kalıyor. Oteller biraz pahalı ve araştırdığım kadarıyla, sadece Corniglia’da uygun fiyatlı bir hostel var. Tekrar gidecek olsam, aynı rotayı izleyerek, burada bir gece kalıp, ertesi gün diğer köyleri gezebilirim.

Monterosso

  Vernazza’ya varışCornigliaCorniglia’da kahvaltı 🙂


 

Manarola’ya varışYorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.