Hostel Seçmek

SEYAHAT İPUÇLARI,

Hostelde konaklamak, hem bütçe açısından hem de diğer gezginlerle tanışmak açısından en iyi yöntem. Hostelleri minimum 4 kişinin konakladığı pansiyonlar olarak düşünebilirsiniz. Bu sayı bazı büyük binalarda 20’ye bile çıkabilir. Kimilerinde kız/erkek ayrılmış oluyor ama karma da çok sık rastlanan bir seçenek. Hostellerin kiminde banyo odada bulunur, bazısında tüm odaların kullandığı ortak banyo vardır. Ben hostel rezervasyonumu çoğunlukla booking.com hostelworld.com veya hostelin kendi web sayfası üzerinden yapıyorum, tavsiye ederim.

Hostel seçerken ilk kriterim lokasyon; gittiğim ülkede, toplu taşımadan ziyade yürümeyi tercih ediyorum, çoğu Avrupa şehrinde zaten “major attractions” dediğimiz yerler yürüme mesafesinde. Hele de ilk kez gidilen bir şehirse, o çemberden pek çıkma fırsatımız olmuyor. Hostel de eğer merkezde ise özellikle gece dönerken büyük kolaylık sağlıyor. Hostelworld’de lokasyon olarak 9-10 puan alan yerler ilk önceliğimdir. Eğer ikinci kez gittiğim bir şehirse lokasyonu göz ardı edebilirim.

Yine Hostelworld.com üzerindeki kriterlerden biri olan “atmosfer” benim önem verdiğim bir nokta. Terası, lounge bölümü, bahçesi olan yerler genelde diğer gezginlerle sosyalleşmek için ideal. Çoğu hostel de bunu kolaylaştırmak için akşam yemekleri ve yürüyüş turları düzenliyor. Meksika’daki deneyimimi şurada yazmıştım.

Hostellerin sosyal medyadaki aktiviteleri de profesyonellikleri hakkında bilgi veriyor. Facebook, Instagram hesaplarındaki yorumlar, fotoğraflar, sorulara verdikleri cevapların size verdiği izlenime dayanarak karar verebilirsiniz.

Diğer bir konu da güvenlik; ben tablet, fotoğraf makinesi, pasaport vs tüm değerli eşyalarımı sürekli yanımda bulunduruyorum ama plaja giderken odada bırakmayı tercih ediyorum. Bunun için kilitli dolapların olup olmaması benim için önemli. Bazı hosteller de dolabın kilitleri extra ücretlidir, ben her ihtimale karşı yanımda bir büyük bir de küçük asma kilit de taşıyorum.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.