İstanbul Kahve Festivali 2017

ISTANBULIOTE,

Seyahatlerden fırsat bulup İstanbul’da bulunduğum şu dönemde, şehirdeki birkaç etkinliğe de bakmak istedim.  Şansıma, 21-24 Eylül tarihleri arasında Kahve Festivali vardı. Yapılmış olmak için değil gerçekten katılımcılara güzel anlar, deneyimler yaşatan festivale, Fooduristik‘in sahibi Nurdan’ın da teşvikiyle birlikte gittik. Festivalin düzenlendiği Küçükçiftlik Park, konum ve ulaşım olarak en uygun yer bu tarz etkinlikler için. Biletler etkinlik bitmeden 1-2 gün önce tükenmişti, katılım çok yoğundu. Festivalin tek eleştirilebilecek yönü sadece biraz kalabalık olmasıydı. Sanırım katılımın bu denli yoğun olacağı öngürülememiş. Festivale giriş yaptığınız andan itibaren, mis gibi kahve kokusu insana ‘iyi ki gelmişim’ dedirtiyor.

Üçüncü dalga kahvecilerden, yerel işletmelere ve klasikleşmiş markalara kadar neredeyse hepsi festivaldeydi. Mardin çöreğinden, mırraya kadar birkaç farklı lezzet deneme imkanı buldum. İşin güzel kısmı, çoğu katılımcının gerçekten bilinçli şekilde gelmiş olmasıydı, “kahveydi” yani ana konu. Birbirinden değişik kahve yapım teknikleri, workshoplar ve söyleşiler ‘kahve keyfi’ kadar güzeldi. Festival alanında yorgunluk atmak isteyenler, biralarını alıp çimler üzerine serilirken, halen kendini enerjik hissedenler canlı performans sergilenen konser alanında dans ediyordu. Biz de hem kahve içtik, hem yorgunluğumuzu attık, hem de bol bol eğlendik.

Çocuklar da unutulmamıştı, onlar için Faber Castell ve Edding standları da vardı. Bu alanlarda resim ve fincan boyama aktiviteleri yapılıyordu.

Haftasonu 35, hafta için 30 lira olan bilet fiyatları, kahve ikramları, tadımlar, etkinlikler ve konserler düşünülünce uygun değil, oldukça ucuzdu. Festivale gelmeyip İstanbul’da haftasonunu dışarda geçirmeye kalksanız bu fiyatın birkaç katı harcayacağınz kesin. Sonuç olarak festivalle ilgili izlenimi sorarsanız, yanıtım: Gelecek seneki festivali şimdiden iple çekiyorum.

Etkinliğin web sitesi: //www.istanbulcoffeefestival.com
Instagram sayfası instagram.com/istanbulcoffeefestival/

Kurukahveci Mehmet Efendi festivalin en iyi hazırlanan firmalarından biriydi.

Godiva and Federal Coffee Company işbirliği ile gerçekleşen workshop ve sonrasında yine Federal tarafından hazırlanan kahveli dondurma 🙂

 

 

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.