İtalya Gezisi Planlarken

İTALYA,

Avrupa’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülkelerden biri İtalya. Birçok ülkede özellikle başkentler çok turist çekse de, İtalya’nın neredeyse her şehri popüler. Bunda biraz İtalyanların üstün pazarlama becerileri etken elbette ama haksız da değiller, ülkenin her bir yanında görülecek çok şey var. En çok seyahat ettiğim ülke olduğu için, seyahat planlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda fikir verebileceğini umuyorum.

Birkaç yazımda da belirttiğim gibi, İtalya’da harika bir tren sistemi var. Özellikle birkaç gün önceden alırsanız, ülke içinde gayet uyguna seyahat edebilirsiniz. Ben Milano’dan Verona’ya 8 Euro’ya gidip gelmiştim. Birkaç şehir gezmek istediğinizde biletin en ucuz olduğu yere gidip, oradan diğer şehirlere gitmek çok daha avantajlı. Mesela İstanbul Venedik uçuşları genelde pahalı ama Milano’ya gidip, oradan trenle geçmek uygun bir opsiyon.
Bu yüzden İtalya gezisi planlarken, gideceğiniz şehrin hangi bölgede olduğunu bilmek, size planlama için yön verebilir. Como, Verona ve Venedik’e yukarıda yazdığım gibi hep günübirlik olarak Milano’dan trenle geçtim. Kuzey İtalya için böyle bir rota düşünülebilir.

Şurada yazmıştım, meşhur Cinque Terre’ye giderken de Cenova’dan trene binmiştim. Aynı şekilde Floransa’dan da gidilebilir buraya. Hatta Floransa’dan günübirlik tur düzenleyen birkaç firma var. Ben Walkabout Florence isimli şirketle Toscana turu satın almıştım; San Gimignano, Pisa, Siena ve Toscana vadisi gezisini içeriyordu. Turla gitmezseniz bile, kendi başınıza kolayca gidebileceğiniz mesafede olan yerler buralar. Ben hatta bir yarım gün kendim otobüsle Pisa’ya da gittim.

Benim İtalya’da ilk gittiğim şehir Roma’ydı; yakın zamanda tekrar gitmeyi düşünüyorum. Bu sefer oradan Napoli’ye de geçeceğim zira otobüs biletinin 5 Euro olduğunu okudum 🙂 Yine Ryanair ve Easyjet seçeneklerini de aklınızda tutabilirsiniz, İtalya’nın birçok şehrinden, diğer Avrupa şehirlerine uygun uçak bileti bulmak mümkün.

İtalya’ya gittiğimde genellikle hostelde kalıyorum, neredeyse her şehirde hostel bulabilirsiniz. Hostel seçerken nelere dikkat ettiğimi şurada yazmıştım.

   Floransa

Pisa Pazarı

San Gimignano

Siena, Piazza del Campo. Ünlü Palio at yarışlarının düzenlendiği meydan…


Toscana

 Chianti Bölgesinde Şarap Tadımı ve Öğle Yemeği

Venedik

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.