Lyon’da Bir Hafta Sonu

FRANSA,

Haziran ayının ilk haftası Lyon’u ziyaret ettim. Açıkçası bu şehir hakkında pek fikrim yoktu, ama sağolsun Pegasus’un ucuz tarifesi sayesinde rotayı buraya çevirdim. Yalnız aklınızda olsun, Lyon’un kullandığı iki havalimanı var, St.Exupery ve uzak alternatif olarak St. Etienne. St.Etienne’den Lyon’a ulaşmak neredeyse 2 saat sürüyor. Ben gitmeden önce shuttle var sanıyordum ve gittiğimde bilgiye ulaşamadım. Şansıma, uçakta tanıştığım ve yardımcı olduğum bir teyzemizin, onu havalimanında karşılayan ailesi beni hostelimin kapısına kadar bıraktı 🙂 Zaten sanırım tek başıma seyahat ederken güvendiğim en önemli şey şansım.

Fransa, birçok ülke gibi çeşitli bölgelere ayrılmış bir şehir. Lyon da bu bölgelerden biri olan Rhone-Alpes’in başkenti olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Fransa’nın gastronomik merkezi. Şehirde 2 tam günüm vardı. Kaçırdığım şeyler olsa da, keyifli geçtiğini düşünüyorum.

Eğer hostelde kalmayı düşünüyorsanız, diğer Avrupa şehirlerindeki “backpacker” kafasında hosteller yok. Daha doğrusu, sırt çantalı gezginler bu şehre pek uğramıyor. Ben SLO Living Hostel isimli yerde kaldım. Temiz ve çok merkezi bir hosteldi. Biraz butik otel kafasındaydı. Kahvaltı için 5 Euro ödüyorsunuz (biraz pahalı bence). Yemek içinse 10 Euro ödeniyor ama bu fiyatı hak eden bir menüsü var.

Hostelim, eski şehire (Vieux Lyon) 15 dakika uzaklıktaydı. Bu arada Lyon’dayken hiç toplu taşıma kullanmadım, sürekli yürüdüm. Hava da çok güzeldi tabii, nehir kıyısında yürümek veya parklarda dinlenmek keyifliydi.

Eski Şehir, Unesco koruması altında. Burada birçok iyi café, restaurant, butik ve “bouchon” isimli lokantaları bulabilirsiniz. Bouchon, Lyonnaise mutfağının özgün lezzetlerini sunan restaurantlar olarak biliniyor. Sosis, domuz rosto ve benzer et yemeklerini denemek isterseniz iyi bir seçenek olabilir. Yalnız biraz pahalı olduğunu belirteyim. Ben bu tarz yiyecekleri biraz ağır bulduğum için denemedim.

Yine bu bölgede, şık çikolatacılar ve likörcüler var. “Le Comptoir De Mathilde” bunlardan biri; mükemmel denebilecek çikolataları var ve tadım da yaptırmaları ayrı bir güzellik. Eğer devamında seyahat etmeyecek olsaydım valimize birkaç kutu atardım.

Yazın, Lyon’da birçok etkinlik gerçekleşiyor. Ben oradayken ViaRhôna devam ediyordu ve nehir kıyısında birçok aktivite vardı. Lyon’a tekrar gelirsem, bu tarihlere denk getirmeye çalışırım.
 Parc de la Tête d’Or
     
SLO Living Hostel Kahvaltı 
SLO Living Hostel Akşam Yemeği

  

 Le Comptoir De Mathilde
Gül Festivali

 

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.