Marakeş’te Ne Giymeliyim

FAS,

Haziran ayında, Nice’ten Easyjet uçuşuyla Marakeş’e gittim. Valizim, yaz tatili için hazırlanmış olsa da, uzun bir pantolon ve gerekirse diye uzun bir şal da yanıma almıştım.

Tahmin edebileceğiniz üzere hava çok sıcaktı; geceleri ise soğuk. Bu sebepten, çok da kalın veya kapalı giysiler giymek akıl karı gelmiyor. Hostelde tanıştığım İngiliz gruptaki kızlar şort ve atletle de gayet rahat gezdiler; evet, rahatsız edici bakışlar olmadı değil, ama katı bir “dress code” Marakeş için geçerli değil.

Ben, ortama ayak uydurmak için aşağıda fotoğraflarda görebileceğiniz “Fatma Ana’nın Eli” baskılı ince elbiseyi satın aldım ve çoğunlukla bunu giydim. Hatta dönerken birkaç rengini de arkadaşlarıma hediye aldım 🙂 Yani eğer, yanınızda uygun giysiler yoksa endişe etmeyin, Medina’daki dükkanlardan veya işportadan satın alabilirsiniz. Tabii pazarlık yapmayı sakın unutmayın; ben ilk günün acemiliğiyle 150 Dirhem ödediğim elbiseyi, 2 gün sonra 30 Dirhem’e alabildim 🙂 10 Dirhem yaklaşık 1 Euro ediyor bu arada.

Rahatsız hissettiğinizde omuzlarınızı örtmek için şal da işinize yarayabilir; eğer camileri ziyaret edecekseniz, durum biraz daha katı; İstanbul’da örneğin cami girişlerinde turistlere örtü verilir ve omuzlarını kapatacak seviyede olması hoş görülebilir. Dirseğime kadar kapalı olmama ve uzun elbiseme rağmen Koutoubia camisine giremedim örneğin; bunlar için hazırlıklı olmanız gerekebilir.

Giderken yanımda sandaletlerim ve spor ayakkabılarım vardı; ama oradan birkaç çift de “babouche” aldım. Altları çok ince, uzun yürüyüşler için uygun değil ama kendinizi “oraya” ait hissetmek için hoş bir detay olduğunu düşünüyorum.

Meşhur La Mamounia’ya ise kıyafetim yüzünden giremedim. Elbisem değil ama sandaletle içeri almıyorlar. Burayı gezmek istiyorsanız yanınıza bir iki parka şık giysi/ayakkabı almanızı öneririm. Bir de öğlen saat 4’e kadar “casual” giysilerle gidilebiliyor, yetişebilirseniz şansınızı deneyin.

 

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.