Seyahat Bütçesi Oluşturmak

SEYAHAT İPUÇLARI,

Bütçemi gitmek istediğim yere göre mi ayarlamalıyım, yoksa gideceğim yeri mi bütçeme uydurmalıyım? Eğer bir yere gitmeye karar verdiysem, bir şekilde bütçeme uydurup gidiyorum. Şimdiye dek bütçemin dışına pek çıkmadım, hatta beklediğimden daha az harcadığım da oldu. Beklenmedik harcamalara karşı kredi kartı opsiyonumu her zaman hazır tutsam da, çok fazla kullanmamaya çalışıyorum.

Ulaşım maliyeti
Seyahat bütçesinin en büyük kalemi elbette ulaşım. Bunun için kullandığım çeşitli siteler var, www.ekobilet.com yıllardır takip ettiğim ve memnun kaldığım bir site. Buradan baktığım fiyatları, bir de gösterilen havayolu şirketinin web sayfasından bakarak kendime bir taban fiyat belirliyorum. Eğer 6 aydan uzun bir süre varsa, genelde en düşük fiyatlar oluyor. Avrupa içinde Pegasus ilk tercihim, ama eğer rotasında istediğim şehir yoksa yine Ekobilet üzerinden diğer opsiyonlara bakıyorum. Uçak konusunda çok rahatım, ilk aradığım şey konfordan ziyade uygun fiyat. Biletimi birkaç ay önceden almayı tercih ediyorum, böylece daha gitmeden en azından o aradan çıkmış oluyor ve geriye diğer masrafları karşılamak kalıyor 🙂

Avrupa içi uçak bileti yüksek sezonda 800 liraya çıkabiliyorken, eğer kampanya takip ettiysem, 400-500 liraya kadar düştüğü oluyor. Amerika seyahati için, biletler ortalama 2.000 lira ama yine kampanya takip ederek , 1.800 liraya kadar alınabilir. Uzakdoğu için de yine erken rezervasyonla yaklaşık 1.600 liraya alıyorum biletlerimi.

Konaklama maliyeti
Uçaktan sonra ilk baktığımsa konaklama opsiyonları ve fiyatları oluyor. Eğer bu da makülse, günlük harcamaları pek sorun etmiyorum, zira en önemli şey başımı sokabileceğim bir oda 🙂 Hostel için ayırdığım bütçenin genelde 20 Euro’yu geçmemesine dikkat ediyorum, eğer konaklama çok pahalıysa o şehre gitmekten vazgeçebiliyorum. Örneğin Bordeaux’a yıllardır gitmek istiyorum ama iyi ve uygun fiyatlı bir hostel bulamıyorum. Ara ara hostelworld.com sitesine, acaba Bordeaux’da yeni hostel açılmış mıdır diye bakıyorum 🙂 Bu arada, son zamanlarda, rezervasyon ücreti olmadığı için Booking.com da kullandığım oluyor.

Avrupa’da hostel fiyatları gecelik yaklaşık 20-35 Euro arasında değişirken, Amerika’da iyi bir hostel için 40–50 dolar gözden çıkarmanız gerekebilir. Uzakdoğu’da ise gecelik 25 TL’ye bile oda bulabilirsiniz.

Yeme–İçme
Aslında işin en esnek kısmı bu; eğer mutfağını tanımak istediğim bir ülkeyse, yemek için ayrı bir bütçe ayırıyorum. Değilse, sadece sokak lezzetlerine ve süpermarketlere başvuruyorum.  Gitmeyi belirlediğim özel restaurantların internet sitelerine veya Tripadvisor sayfalarından fiyatlara bakıyorum.

Avrupa için konuşursak, ortalama günlük 20-30 Euro yeme içme için yeterli oluyor. Amerika ise yemek konusunda bence Avrupa’dan biraz daha pahalı. Üç öğün için günlük 40-50 dolar olarak düşünebilirsiniz. Uzakdoğu da sanıldığı kadar ucuz değil, TL bazında yine 50-60 Lira ayırmak gerekir.

Günlük aktivite ve turlar
Özellikle müze, saray, sergi gezisi yapacaksam, giriş ücretleri için de ayrı bir bütçe hazırlıyorum. Gittiğim yerde sürprizlerle karşılaşmamak için ücretleri mutlaka internetten kontrol ediyorum. Hele Amerika gezisi planlıyorsanız, Avrupa’ya göre çok daha pahalı giriş ücretleri olduğunu belirteyim. Örneğin Universal Studios Hollywood için bundan üç sene önce 90 dolar, New York Empire States için de 50 dolar ödemiştim, tabii hesaba katmadığım için kredi kartıma başvurmuştum 🙂 Bu tarz aktivitelerin ortalama fiyatını öğrenmek için, https://www.viator.com/ sitesinden bakıyorum.

Toplamda yaklaşık 4 günlük bir Avrupa seyahatim uçak bileti ve konaklama da dahil 1.500-2.000 TL’ye mal olurken, 10 günlük bir Tayland gezisi 3.000-3.500 TL’ye çıkıyor.

Daha önceki Seyahat Kolaylaştırıcı Aplikasyonlar yazımda bahsetmiştim, Trabeepocket isimli uygulama son birkaç gezimde çok işime yaradı. Benzer bir uygulama kullanarak, harcamalarınızı kaydedebilirsiniz.2 Comment
  1. gezilesiyer.com 4 months ago

    sedef hanım güzel tiyolar vermişsiniz tebrik ederim 🙂

    • sedef 4 months ago

      teşekkürler 🙂

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.