Széchenyi Thermal Banyoları – Budapeşte

MACARİSTAN,
İki hafta önce, yani Ekim ayının ilk haftası Budapeşte’deydim. Gittiğimde en çok duyduğum tavsiyelerden biri, bu şehre yapılan gezilerin “termal banyo”lara gitmeden eksik kalacağı yönündeydi. Benim çok ilgi alanım olmasa da, yarım günümü, hostelimden yürüyerek 20 dakika uzaklıktaki, ünlü Széchenyi’ye ayırdım.

“Széchenyi Banyoları ve yüzme havuzları” aslında büyük bir spa kompleksi; şehrin Pest tarafında kurulan ilk banyo aynı zamanda. 1909 ve 1913 yılları arasında inşa edilen bu banyodaki kaynak suları 1246 metre derinlikten geliyor. Hem iç hem dış havuz mevcut, aynı zamanda sauna, buhar ve masaj odaları da bulunuyor. Çamur tedavisi, karbondioksit banyosu gibi farklı tedaviler de var ama bunlar sadece doctor tavsiyesi ve reçeteyle uygulanabiliyor. Bu arada Macaristan şu anda sağlık turizminde ön plana çıkıyor.

Ben oradayken, hava yaz günü sıcaklığında olmasa da iyiydi, dışardaki havuza girebildim. Zaten su çok sıcak olduğu için üşüme gibi bir durum yok. Şubat ayında bile havuza girenler oluyor. Havuzun sıcaklığı 26-38 derece arasında değişiyor.

Ekim 2015’te komplekse giriş ücreti 4500 Macar kronuydu, bu da 16 Euro’ya denk geliyor. Aklınızda olsun, eğer hop-on hop off otobüslere binerseniz, size içinde değişik yerlerde indirim sağlayan kuponlar veriyorlar. Bu kuponlardan biri sayesinde 500 kron az ödedim. Ayrıca bazı otellerde de bileti birkaç Euro daha fazla ödeyerek önceden satın alabilirsiniz, yüksek sezonda beklemeden geçiş için faydalı olabilir ama ben sabah erkenden gidip, kapıda aldım ve neredeyse hiç sıra beklemedim. Bina sabah 6’da açılıyor ve 10’da kapanıyor. Ama termal spanın kapanış saati akşam 7. Daha detaylı bilgiye websitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.