Tayland’da Ne Yemeli?

TAYLAND,

Uzakdoğu mutfağı, biz Türklerin genellikle önyargılı yaklaştığı ve hakkında tek bilinenin “Orada böcek yiyorlarmış” olduğu bir kapalı kutu. 2017’de ilk kez Tayland’a gittiğimde ben de önyargılıydım ama yemekleri denedikten sonra tekrar gitmek için can atma sebeplerimden biri oldu. Bu seneki gezimde çok daha fazla lezzet deneme şansı buldum ve tek kelimeyle: Müthiş!

Tayland’da her şey çok bol ve Türkiye’ye göre fiyatlar çok uygun. Özellikle halkın da gittiği marketlerde yemek yerseniz, hem yerel havayı solumuş hem de daha farklı lezzetleri tatma imkanı bulmuş oluyorsunuz. Tayland’da evde pek yemek pişmediği için herkes sokakta yiyor ve böylece kocaman bir aile ortamı oluşuyor. Bence bu mutfağın bu kadar etkileyici olmasında bunun da etkisi var.

Bangkok’taki Wang Lang market civarında bir restaurant önü. Tesadüfen keşfettiğimiz bu masa, şehirle ilgili en unutamadığımız anlardan biri. Ana yemeği söylüyorsunuz ve masadaki salata ve turşuları paylaşıyorsunuz.

Tavuk ve sebzeli noodle tabağım için 45 Baht ödedim. Sanırım Tayland’da yediğim en ucuz yemek buydu.

Tayland’da, özellikle Bangkok’ta sokak başına 10 yemek satıcısı düşüyor diyebilirim 🙂 Tayland’da sokakta yemek yerken dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki, gözünüzün önünde pişiyor olması. Hava çok sıcak olduğu için uzun süre beklemiş ve pişirilip ısıtılarak servis edilen yiyecekler hem çok lezzetli olmayabilir hem de midenizi bozabilir.

Domuz eti ve tavuk tezgahlarda en çok satılan yiyeceklerden.

Bu tarz önceden pişmiş ve ısıtılarak servis edilen tavuklar kuru oluyor, sevmedik.

Balıklar için de böyle pişmiş olanları bulabileceğiniz gibi, tezgahta pişiren satıcıları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Patates topları

Red snapper en çok tükettiğimiz deniz ürünlerinden biriydi. Fiyatı boyutuna ve mekana göre 160 -300 baht arası değişiyor.

Yediğimiz en lezzetli red snapper, Koh Samui Fish Market’teki Fish Farm’daydı. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi tezgahın arkasında ızgarada pişiriliyor.

Karides, midye ve yengeç o kadar bol ki…

İçi noodle dolu olan domuz ve tavuk şişler. Tezgahlarda genelde 20 Baht’a satılıyor bu tarz şişler…

Massaman köri soslu tavuk…Massaman macunu denen sosla hazırlanıyor ve hindistancevizi sütüyle pişiriliyor. Bana pek hitap etmedi. Yanında gördüğünüz, genellikle her masada bulunan acı biber sosu…

Benim en sevdiğim Thai lezzeti, milli yemek Pad Thai. Çoğu yerde kolayca ulaşabileceğiniz bir yemek. Ama lezzeti mekandan mekana değişiyor, standart beklememek gerek. Yine tavuk, biftek veya deniz ürünüyle birlikte seçebiliyorsunuz. Pirinç noodle, soğan, yumurta, çeşitli sebzeler ve en önemli malzemesi olan yer fıstığıyla hazırlanıyor pad thai. Ben içine karides ve tavuğu yakıştırdım; herkesin seveceğini umduğum bir yemek, Tayland’dayken günde 2 kere yediğim oluyordu 🙂 Fiyatı mekana göre 50 –  150 Baht arası değişiyor. Üzerine acı biber sos da yakışıyor, yer fıstığıyla kontrast oluşturuyor tabii ama zaten Tayland mutfağının özel yanlarından biri de bu tatlı-acı-ekşi kombinasyonları.

Tavuklu pad thaiKaridesli pad thai

Ana malzemesi fesleğen olan Pad Krapow. Özellikle tavukla servis edilse de ben kalamarlı sipariş ettim. Genelde pilavın üstünde yumurta oluyor ama ben tercih etmedim. Bu tarz bir tabak için ödeyeceğiniz hesap yaklaşık 150-200 baht.

Soldaki Cashew Nuts Chicken sevdiğim bir diğer yemek…Kaju çok yakışıyor tavuğa. Sağdaki ise Panang Curry Chicken…Panang Köri, hem tatlı hem tuzlu, yine yerfıstığı tadı aldığınız bir sos.

Ahtapot çok ucuz. Şu tabak için 60 baht ödedik, yani yaklaşık 7,5 tl. (Koh Samui, Food Court)

Chili soslu kalamar…

Stir fry morning glory…Bu bitki Tayland’da en çok tüketilen yiyeceklerden biri. Sarımsak, soya ve istiriyde sosu pişirilirken kullanılan ana malzemeler. Biraz yavan geldi bana aslında diğer soslu yemeklerin tadını dengelemek açısından iyi. Bizimkinde tofu da vardı (kare şeklindeki beyaz parçacıklar). Tofu için, soya fasülyesinden elde edilen suyla yapılan bir tür peynir diyebiliriz. Bana tadı yavan geldi ama Tayland ve birçok Uzakdoğu ülkesinde sıkça tüketilen protein içeren vegan bir yiyecek. Sadece sebzeli pad thai yemek istiyorsanız, yumurta yerine tofu koydurabilirsiniz.

Tom yum çorbası…Baharatı ve acısı yoğun bir başka lezzet. Karidesli olanı tavsiye ederim ama sıcakta hepsini bitirmek biraz zor 🙂

Yemek masalarında bu acı sostan mutlaka bulunuyor. Acı seven biri olmama rağmen bana çok fazla geldi. Biberi yerine sadece suyundan koydum 🙂

Yine de dönüşte bi 100 gram alıp gelmediğime pişmanım 🙂

Fesleğen yapraklı karides & Mango Suyu. Fesleğenli karides soya ve balık sosunun baskın olduğu bir tat…

Bangkok Chinatown’da T&K Seafood isimli restaurant. Önünde neredeyse sokağı dolduran bir sıra olduğu için biz de büyüsüne kapılıp sipariş verdik. Bangkok yazıma linkten ulaşabilirsiniz.

Jumbo karides, deniz ürünleri salatası, kalamar cake ve ismini not almayı unuttuğum çorba…Fotoğrafta gördüğünüz tüm yiyeceklere ( bira dahil) 1000 Baht ödedik.

Izgara muz denedim ama pek sevmedim. Tayland’a özgü tatlılar “fazla tatlı”. Muzun bir de kızgın yağda kızartılmış olanı var, onu da denedim ama meyve halini tercih edeceğime karar verdim 🙂

“Takoh” isimli, hindistan cevizi kremalı bir nevi puding. Genellikle muz yaprağına sarılı şekilde sunuluyor (30 baht, Wang Lang Market, Bangkok)

Kararsız olduğumda yediğim spring rolls 🙂 Thai mutfağına özgü olmasa da, tezgahlarda çokça satılıyor. Karides, tavuk veya sadece sebzeli alternatifi var. Fiyatı 60 Baht’tan 120 Baht’a kadar çıkıyor. Yanına tatlı chili sos çok yakışıyor.

Green Curry Chicken…Curry soslu yemekler acılı oluyor ama rica ederseniz acısını az koyuyorlar…

Biftekli noodle çorbası. Bu tarz çorbalar da genelde acılı oluyor…

Menüler detaylı şekilde hazırlanmış çoğu yerde. Garsonlar, fazla İngilizce bilmiyor olsa bile yemekler konusunda rahatça anlaşabilirsiniz.

Meyvenin bolluğu ayrı bir yazı konusu. Tropik meyvelerden, bilindik tatlara kadar Tayland’ın her yerinde bulabilirsiniz. Meyve shake çok severek içtim ama bazen kullanılan buzdan, daha doğrusu buzun yapıldığı şebeke suyundan dolayı midemi bozmuş olabileceğini düşünüyorum. Shake yerine direkt meyve suyu içmeyi tercih edebilirsiniz siz de.


Her şey en ince detayına kadar çok güzel düşünülmüş Tayland’da. Sokak satıcısından meyve aldığınızdan böyle paketli veriyor 🙂


Hindistan cevizi suyu…Ben tadını pek sevmiyorum ama hayranı çok…

Rambutan…En sevdiğim meyvelerden biri kesinlikle buydu. Dışardan itici görünse de, içi çok lezzetli…


Kahvaltıdan vazgeçemeyenler için, restaurantlarda omlet-ham-sosis opsiyonlu menüler bulunuyor. 

Bir yazıya sığmayacak kadar geniş bir mutfak Tayland mutfağı. Ben ancak küçük bir kısmını deneyebildim elbette. Ülkenin kuzeyinde daha farklı lezzetler olduğunu duydum. Döndüğümden beri, “Keşke yakın olsa, arada bir gidip yemek yesem” diye hayal kuruyorum.

 

 

 

 

 

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.