Villefranche-sur-mer

FRANSA,

Aslında Nice’teyken başka plaj aramak çok da gerekli değil, ama alternatifleri bilmek iyi oluyor. Ben geçen sene Nice’teyken daha popüler yerlere gitmiştim, bu sefer daha local bir yer olduğu için burada vakit geçirdim. Nice’te yaşayanlar da aslında denize girmek için Villefranche-sur-mer’i tavsiye ediyor, sebebi ise plajdaki çakıl taşlarının daha küçük olması 🙂

Bu küçük balıkçı kasabası Nice-Monaco yolu üzerinde yer alıyor ve meşhur 100 no’lu otobüse binerek yaklaşık 15 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Octroi durağında indiğinizde, merkezde hemen bir turist ofisi göreceksiniz, buradan bir harita alıp, hemen solundaki yoldan aşağı inebilirsiniz. Birçok Avrupa şehrinde olduğu için buradaki “Eski Şehir” gezmeye değer. Fiyatlar Nice’ten pek farklı değil, örneğin pizza+bira ikilisine 17-18 Euro gibi bir rakam ödüyorsunuz.

Plaj merkeze çok yakın, denizi de gerçekten çok güzel. Karşınızda güzel bir manzara eşliğinde yüzmek de ayrı keyifli.

Dönüş hakkında pek endişelenmeyin, çünkü tren garı hemen plajın yanında. Yaklaşık 1,60 Euro’ya Nice’e ulaşabilirsiniz. Geliş yolunda otobüsün sizi bıraktığı noktaya yokuş yukarı yürümek yorucu olacağından genelde herkes bu yöntemi seçiyor.

Tren demişken, istasyondaki makinelerin kağıt para almadığını hatırlatayım, en azından benim rastladıklarım. Ya bozuk para koyacaksınız ya da kredi kartı. Biletinizi bastırdıktan sonra da, gişenin yanındaki küçük cihazdan valide etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.