Viyana

AVUSTURYA,

Avrupa’da neredeyse en sevdiğim şehrin Viyana olduğunu söylediğimde (tabii Paris’ten sonra), herkes çok şaşırıyor. Nedense çok fazla kişi tarafından sevilmeyen bu güzel şehre ben tekrar gitmek için can atıyorum. Sanat, tarih, yemek, yeşil alan vs…Bir şehirde aradığım tüm özellikleri Viyana kapsıyor. Ben Prag’dan trenle geçmiştim ve kıyaslamam gerekirse Viyana’yı daha çok sevdim.

Nerede kalmalı:

Viyana’da ulaşım kolay, yine de merkezden çok uzaklaşmamak gerektiğini düşünüyorum. Ben 4 gece boyunca Naschmarkt isimli bölgede, Wombat’s City Hostel de  kaldım. Aklınızdaki hostel imajını unutun, burası gerçekten her anlamda mükemmel bir konaklama yeri. Atmosferi, temizliği, müşteri hizmetleri ve en önemlisi fiyatları…Avrupa’da başka şehirlerde de şubeleri olan çok başarılı bir hostel zinciri Wombats. Yine Viyana’da başka bir şubeleri var ama Hostelworld üzerindeki puanı daha yüksek olduğu için Naschmarkt’I seçmiştim. Çok da güzel bir walking tour düzenliyorlar, tavsiye ederim.

Ne yemeli:

Meşhur sacher kek elbette. Bu tatlıyı, tarifin yaratıldığı Hotel Sacher’de yemenizi tavsiye ederim. Ücret 5 Euro.

Şinitzel için restaurant aradığınızda ilk seçenek Figlmüller olacak; ben fırsat bulamadım ama yerlilerin de ilk tavsiye ettiği yer orası, yüksek ihtimal memnun kalacaksınız.

Ne yapmalı:

Ben yazın gitmiştim, saray ve bahçeleri gezmek için en ideal zaman. Hatta, Christmas zamanı giden bir arkadaşıma fotoğrafları gösterdiğimde, hiç Viyana’ya benzetememişti 🙂 Belvedere ve Schönbrunn hayran kaldığım yapılar oldu.

Kahlenberg tepesi, yine hem yeşilin tadını çıkarmak hem de şehre tepeden bakmak için güzel bir nokta.

Bir akşamı operaya ayırmanızı öneririm. Ben bir bale gösterisi izlemiştim; aklınızda olsun “dress code” var, kotla giremiyorsunuz. Sıradaki, Amerikalı bir turist, kot şortunun üzerine bir şal bağlayıp o şekilde girmeyi başardı ama herkes o kadar şanslı olmayabilir.

Tekrar gider miyim?
Kesinlikle evet. Bu sefer özellikle yemek için gideceğim.

Kahlenberg Tepesi

Prag

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.