Vize İşleri ve Uzun Süreli Şengen Vizesi Almak

SEYAHAT İPUÇLARI,

Seyahatlerin en sıkıcı yanı bu olsa gerek. Klasik bir bordo pasaportlu olarak, neredeyse tüm gitmek istediğim ülkelere vize almak durumundayım.

İlk vizemi 2003 yılında Çin’den almıştım. İş vizesiydi ve tek girişli, sadece orada kalacağım süreyi kapsıyordu. Aracı kurumla aldığım için kolaydı, eğer tekrar Çin gezisi planlarsam, vize almak kolay olur diye umuyorum.

Avrupa içinse ilk vizemi 2007 yılında İngiltere’ye almıştım. İngiltere vizesinde zaman aralığını seçme gibi bir durum var, tabii vize geçerlilik süresi uzadıkça ücret de artıyor. Benimki 6 aylıktı. Belgeleri teslim edip gayet kolay aldığım bir vizeydi.

İlk şengen vizemse Paris’e gitmek için Fransa’dan aldığım multiple tip 6 aylık vizeydi. Bu vizeyle ilgili şöyle bir anım var, uçağım Slovenya aktarmalıydı ve gümrükten geçince damga basıldı haliyle, Paris’e inişimde kontrolsüz geçtim yani. Bir sonraki sene yine Fransa’dan vize almak istediğimde, “Geçen sene Fransa’dan vize alıp, Slovenya’ya girmişsin” bahanesiyle tek girişli 10 günlük vize verdiler. Ardından genelde İtalya’dan uzun süreli vizelerim oldu ve yeni pasaporta geçince o tek girişlik vize de tarihe karıştı böylece şansıma 🙂

Son 3 senedir Fransa’dan alıyorum ve mevcut vizem 2018 Haziran’a kadar geçerli olan 2 senelik vize. Bir önceki de bir yıllık geçerliydi. Tabii bu istikrarı vizem uzun vadeli olsun diye vizeyi doğru kullanmama bağlıyorum, yani Fransa’ya gideceğimi taahhüt ettiğimde, girişi oraya yapıyorum. Bir ülkeden alıp başka ülkeye giriş yaptığınızda, bir sonraki vizeleriniz etkileniyor. Kısa vadeli veya acil durumlarda yapılabilir ama ben uzun vadeli düşündüğümden, süresi dolunca yine Fransa seyahati planlayıp, vize başvurumu oraya yapacağım. Bu sefer 3 senelik vermelerini umuyorum, zira yanılmıyorsam, 1-2-3-5 yıllık olarak ilerliyor.

ABD vizemi ise 2013 Kasım ayında aldım ve Haziran 2014’te ilk ABD girişimi yaptım. ABD vizesinin güzel kısmı bu, Şengen gibi zamanla yarıştırmıyor. Ve tabii 10 yıllık olması ayrı güzel. Başvurusu da çok kolay, web sitesi üzerinden form doldurup randevu alıyorsunuz. Şengen gibi bir sürü evrak toplama zorunluluğu da yok. Randevu günü konsolosluğa gittiğinizde, görüşme sonrası, görevli “Vizenizi onayladım” diyor ve yaklaşık 2 hafta içinde başvuru sırasında seçtiğiniz postaneye gönderiliyor. ABD’ye girişte basılan damga, o girişte ne kadar süre kalabileceğinizi gösteriyor, benimkine 6 aylık basılmıştı ve muhtemelen çoğu kişi için böyledir.

ABD vizesiyle Meksika’ya da seyahat edilebiliyor. Sadece girişte bir göçmen formu dolduruyorsunuz ve çıkışta geri teslim ediyorsunuz. Şu yazımda bahsetmiştim hatta. 1 hafta sonra ABD’ye geri gittiğimde ise, Meksika gibi onların gözünde “şaibeli” bir noktadan geldiğim için, biraz sorguya maruz kaldım, yanında kaç para var, neden Meksika’ya geçtin gibi. Otel rezervasyonlarınızı ve dönüş biletlerinizi yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler sınırlı maalesef. En son Tayland’a gitmiştim vizesiz. Daha önceden de Moskova var. Eğer vize sorunu olmasaydı St. Petersburg’a gitmek istiyordum ama yasağın kalkmasını bekliyorum şimdilik.

Vizelerimi çoğunlukla kendim başvurarak aldım, ilk Şengen ve Çin vizem hariç. Özellikle Şengen için, evraklarınız eksiksiz olduğu sürece, bir turizm acentesinin aracılığına ihtiyaç  olduğunu düşünmüyorum.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.