Yunanistan’da Konaklama ve Ulaşım

YUNANİSTAN,

Yunanistan hem tarihe ilgi duyanların, hem de plan tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir ülke. Ben de Temmuz ayında 3 gün Atina, 5  gün de Mikonos & Santorini gezisi planladım.

Atina’da kalacağım hosteli seçerken, Akropolis’e yakınlık ilk kriterimdi. Atina’da tek bir havalimanı var ve şehir meydanı olan Syntagma Square’e metro veya shuttle ile ulaşmak mümkün. Taksiler çok pahalı, bu yüzden ben mümkün olduğunca toplu taşıma kullanmanızı öneririm. Rezervasyon yaptırdığım Athens Backpackers, Syntagma’dan yürüme mesafesindeydi. Tekrar gidersem kesinlikle burada kalırım. Ayrıca çeşitli turlar düzenliyorlar ve baya profesyoneller. Ben, Atina yürüyüş turuna katılmıştım ve tur rehberimiz bir tarih öğretmeniydi 🙂

Atina’dan adalara gitmek için ferry biletlerimi Greeka sitesinden almıştım. Atina’da üç tane liman var; en bilinen ve büyük olan Piraeus. Sytagma’dan metro veya taksiyle ulaşılabilir ancak taksi minimum 20 Euro tutuyor, o yüzden aceleniz yoksa metroyu kullanabilirsiniz. Havalimanından direkt gitmek istiyorsanız da yine metro ve taksi seçeneği mevcut. İkinci büyük liman Rafina’ya da yine benzer şekilde ulaşım mümkün ve bu liman havaalanına daha yakın. Liğer liman Lavrion ise şehrin güneyinde yer alıyor.

Mikonos ve Santorini’de de hosteller mevcut. Özellikle Santorini’de kaldığım Youth Hostel Anna hem konum hem de fiyat açısından oldukça iyiydi. Adanın Perissa isimli bölgesinde bulunuyor ve Fira’ya sürekli otobüs var, uygun bütçeli bir yer arayanlara kesinlikle öneririm. Ayrıca, limandan hostele kendi arabalarıyla ulaşım da sağlıyorlar. Santorini limanı Thira’dan ada merkezine ulaşım için taksi veya otobüs de ayrı bir seçenek.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.