Yurtdışında Telefon Kullanımı

SEYAHAT İPUÇLARI,

Türkiye’deki mevcut gsm operatörünüzü yurtdışında kullandığında oldukça pahalıya mal oluyor. İnternete de neredeyse her an ihtiyaç duyduğum için gittiğim ülkede telefon hattı almayı tercih ediyorum. Özellikle 3 günden fazla gezilerde.

Birçok havalimanına indiğinizde, turist sim card kiosklarını görebilirsiniz. En son Belgrad’a gittiğimde orada da gördüm, 10 gb internet ve belli bir dakika konuşma hakkı için yaklaşık 10 Euro bir ücreti vardı. Ben ilk kez kendi mevcut hattımı kullandım ve sonradan çok pişman oldum, zira 150 tl gibi bir fatura ödedim döndüğümde. Turkcell’in eskiden yurtdışı paketi vardı, artık güncel paket üzerinden ücretlendiriyor ve malum çok pahalı.

Phuket’e gittiğimde de turist kartı almıştım. Yaklaşık 14 Euro ödedim ve 10 gün boyunca sorunsuz internet kullandım. Bu kartlar özellikle internet amaçlı, yani çok fazla konuşma veya sms’e yönelik değil. Eğer özellikle sabit telefon aramanız gerekiyorsa, Whatscall veya Dingtone gibi aplikasyonları yükleyerek arama yapabilirsiniz internet üzerinden. Ben sabit hatları aramak için Skype kullanıyorum. İlk kez kullanacaksınız, 1 aylık ücretsiz test üyelik yapabilirsiniz. Ardından arama yapmak için kontör almanız gerekiyor.

En son Rodos’a gittiğimde ise uzun kalmama rağmen, hat almadım, zira neredeyse her yerde şifresiz wifi bağlantısı vardı, plajlarda bile. Almayı düşünenler içinse Vodafone 10 GB’lık paket 10 Euro’ydu. Euro’ya rağmen Türkiye’den ucuz 🙂 Önümüzdeki yıl bir Amerika gezim olacak, yine orada hat almayı düşünüyorum. Zira orası için de en avantajlısı paket almak oluyor.

Yurtdışında hat alırken, dikkat edilmesi gereken nokta ise telefonun “unlocked” olması. Benim telefonda öyle bir sorun yok ama sanırım kontratlı alınan telefonlar için öncelikle bu açma işleminin yapılması gerekiyor, o yüzden gitmeden önce bir bayiye sormayı unutmayın.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gösterilmeyecektir.